TULOKSET 2015

15.9.2015  Teerimäki Juankoski.  Ratamestari Kristiina Huttunen

 A- rata, n. 5,3km

1.  Juhani Matilainen  41,28   2.  Anton Pendikäinen  49,01   3.  Hannu Hyvärinen   51,15     4.  Antti Soininen   56,09   5.  Elena Bondar   58,40    6.  Matti Väänänen   59,07    7.  Paavo Huttunen  1.08,59   8.  Ville Valtiala   1.09,47   9.  Lauri Valtiala   1.10,36   10.  Kimmo Kettunen   1.20,50    11.  Tapio ja Marko Julkunen   1.40,16

Lisäksi kolme suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

AL- rata,  n. 3,4km

1.  Aimo Partanen  40,39   2.  Niilo Butilkin  44,13    3.  Ulla Soininen   50,58    4.  Vinski Valtiala  1.05,29   5

Lisäksi yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.

B- rata,  n. 2,9km

1.  Tapani Laine  48,13   2.  Lauri Känninen   56,11   3.  Carita Korhonen  59,21

C- rata,  n. 2km

1.  Matias Kolehmainen  44,17


8.9.2015  Aniaisentie Nilsiä.  Ratamestari Pentti Kokkonen

A-rata 4,3 km

1)  Jari Leskinen  51.47

2)  Niilo Butilkin52.37

3)   Matti Väänänen  57.59

4)  Elena Bondar 58.11

5)Lauri Valtiala  59.10

6)  Marja Räsänen 1.01.30

7)  Risto Kamula 1.07.44

8)Ville Valtiala  1.15.37

9)  Pauli Halonen  1.18.04

10)  Kimmo Kettunen  1.20.00

11) Paavo Huttunen   1.20.43

12)  Hannu Komulainen 1.21.46

13)  Kristiina Huttunen  1.25.24

14)   Esa Kettunen  1.25.37

1  ilman aikaa

B-rata 3,3 km

1)   Aimo Partanen  49.37

2)  Vinski Valtiala   1.09.46

3)  Tapani Laine  1.34.09

4)Seija Taatola  / Hanna-Leena Helin  1.35.53

3 ilman aikaa


 

1.9.2015 Kuppi, Tahkovuori  Ratamestari  Aimo Partanen

A- rata

1.  Jari Leskinen  52,14   

2.  Sakari Iskanius  53,37   

3.  Elena Bondar  54,46    

4.  Marja Räsänen  59,25   

5.  Hannu Komulainen  1.00,46   

6.   Juhani Matilainen   1.13,54  

7.   Toni Auvinen   1.24,30    

8.   Kimmo Kettunen   1.26,57    

Lisäksi kaksi suunnistajaa ilman aikaa.

B- rata

1.  Anu Pursiainen  46,22    2.  Martti Savolainen   47,10    3.  Paavo Huttunen   51,38    4.  Matti Väänänen  52,43    5.  Niilo Butilkin   56,00   6.  Risto Kamula   57,53   8.  Pauli Halonen   1.00,46    Yksi suunnistaja ilman aikaa.

C- rata

1.  Pentti Kokkonen   20,04    2.  Tapani Lainen  42,04     Yksi suunnistaja ilman aikaa.


 

25.8.2015  Huuhkajankierros  Kangaslahti    Ratamestari Matti Väänänen

A- rata,  n. 8km

1.  Juhani Matilainen  1.19,14    2.  Pertti Hartikainen  1.30,37    3.  Esa Kettunen  1.36,41  

4.  Paavo Huttunen  1.38,19   5.  Marja Räsänen  1.42,05   6.  Hannu Komulainen  1.53,48                               

Yksi suunnistaja ilman aikaa.

B- rata,  n. 5 km

1.  Aimo Partanen  54,29   2.  Niilo Butilkin  56,11   3.  Jyrki Vainio  1.06,14    4.  Risto Kamula   1.06,59

5.  Seija Taattola  ja Hanna Leena Helin   1.11,52       Lisäksi yksi suunnistaja ilman aikaa.

C- rata,  n. 3 km

1.  Lassi Känninen  44,09   2.  Raija Niemilä ja Kati Niemilä – Remekselä  59,25    3.   Tapani Laine  1.08,17


 

18.8.2015   Tiirantuvat Juankoski   Ratamestari  Hannu Koponen

A- rata,  n 5,2km

1.  Matti Väänänen   55,36    2.  Pertti Hartikainen   59,19   3.  Hannu Hyvärinen   1.00,04   4.  Jari Leskinen   1.01,04   5.  Esa Kettunen   1.04,58    6.   Lauri Valtiala  1.10,15    7.  Ville Valtiala   1.10,52   8.  Toni Auvinen   1.14,40   9.   Kristiina Huttunen  1.16,38    10.  Kimmo Kettunen   1.23,46   11.  Hannu Komulainen  1.29,34

AL- rata,  n. 3,0km

1.  Aimo Partanen  36,52   2.  Niilo Butilkin  48,47    3.  Pauli Halonen  51,18    4.  Hanna Leena Helin ja Seija Taattola  1.20,02

B- rata,  n. 3,0 km

1.  Vinski Valtiala   1.01,45   2.  Raija Niemilä   1.27,32     Kaksi suunnistajaa ilman aikaa.


 

11.8.2015 Honkamäki.  Ratamestari  Petteri Lintunen

A-rata

1.   Markus Räsänen     41.34     2.  Markus Pörsti    46.23   

3.  Anton Pendikäinen    49.17    4.  Mika Pekkonen    51.05    

5.   Juhani Jetsonen   51.08    6.  Hannu Hyvärinen   51.59    

7.  Jari Kokkonen   52.58     8.  Hannu Leskinen    55.41     9.  Pauli Kukkola   56.23  

10.  Ari Taskinen    01.00.00    11.  Paavo Ruotsalainen   01.01.48     

12.  Juhani Katilainen   01.04.16     13.  Erkki Saarijärvi   01.06.10   

14.  Esa Kettunen   01.07.17    15.  Mika Tirkkonen    01.07.39   

16. Jaakko  Kokkonen    01.10.12    17.  Marja Räsänen      01.10.35   

18.  Pentti-Olavi Kokkonen   01.10.45    19.  Pauli Halonen   01.11.32    

20.  Pertti Hartikainen   01.14.13    21.  Kimmo Kettunen   01.17.27   

22.  Ville Valtiala        01.18.58     23.  Kristiina Huttunen    01.20.35  

24.  Paavo Huttunen   01.22.42     25.  Hannu Komulainen  01.31.53   

26.  Miika Iskanius   01.32.32     27.  Toni Auvinen        01.36.55

AL- rata

1  Martti Savolainen  52.08    2.  Anu Pursiainen   52.16    3.  Lauri Valtiala  54.37

4.  Merja Virtaharju   01.04.02    5.  Risto Kamula   01.05.40   

6.  Aimo Partanen        01.05.51    7.   Seija Taattola ja  Hanna-Leena Helinen    01.39.56

Yksi ilman aikaa

B- rata

1.  Minski Värtiälä    32.08   2.  Seppo Taskinen  35.11    3.  Jyrki Paimio   37.12

4.  Tiia Kipinen   40.59      5.  Raija Niemilä, Kati Niemilä- Remekselä  58.03    

7.  Tapani Laine    01.00.28    8.  Lassi Känninen   01.01.15

Yksi ilman aikaa

C- rata

Yksi ilman aikaa


 

4.8.2015  Säyneinen Havupuro. Ratamestari Anttti Soininen

A- rata,   n. 6.7km

1.  Antti Forsberg  59,44   2.  Anton Pendikäinen  1.01,25   3.  Pertti Hartikainen 1.14,06   4.  Jaakko Kokkonen  1.14,12    5.   Jari Kokkonen  1.26,18    6.  Ville Valtiala   1.29,56   7.  Kimmo Kettunen   1.31,57    8.  Hannu Komulainen   1.39,15    9.  Toni Auvinen  1.39,48    10.  Pauli Halonen1.40,31   11.   Ulla Soininen  2.14,03     Ilman aikaa kaksi suunnistajaa.

AL- rata   n. 4.4km

1.  Aimo Partanen   45,56   2.  Martti Savolainen   51,48   3.  Lauri Valtiala   52,40    4.  Paavo Huttunen   55,56     5.  Kristiina Huttunen  57,44    6.  Anu Pursiainen   59,16   7.   Merja Virtaharju   1.01,20    8.  Hanna Leena Helin ja Seija Taattola   1.32,17

B- rata    n.  3,2km

1.  Jyrki Vainio   49,01   2.  Vinski Valtiala  49,52   3.  Tapani Laine  58,52   4.  Lauri Känninen  1.05,05    5.  Outi Koistinen ja Minna Rokkila  1.09,35   7.  Raija Niemilä ja Kati Niemilä- Remekselä  1.14,06

C- rata  n. 1,8km

1.  Joona Huttunen ja Leevi Piispanen  1.06,27


 

28.7.2015  Aholansaari  Ratamestari  Pertti Hartikainen

A- rata, n. 4.90 km

1.  Markus Räsänen  48,26   2.  Juhani Matilainen 58,03   3.  Iiro Seppä  58,49   4.  Jari Leskinen 59,27    5.  Anton Pendikäinen  1.04,49   6.  Pentti Kokkonen  1.05,00   7.   Esa Kettunen   1.07,24   8.  Päivi Leppävuori  1.11,46   9.  Elena Bondar  1.12,28   10.  Kristiina Huttunen  1.13,22     11.    Marja Räsänen  1.14,23   12.  Matti Väänänen  1.16,33   13.   Hannu Komulainen  1.17,16    14.   Hanna Leppävuori  1.19,01   15.  Kimmo Kettunen  1.19,20   16. Mikko Leppävuori  1.21,56   17.  Paavo Huttunen  1.23,04     18.  Toni Auvinen  1.27,28                Kolme muuta suunnisti ilman aikaa.

AL- rata, n. 4,40km

1. Hanna Leena Helin ja Seija Taattola   1.35,02       Kolme suunnisti ilman aikaa.   

B- rata,  n. 3,4km

1.  Ilja Bondar  43,09   2.  Kaisa Väätäinen   52,53


 

21.7.2015  Pisa   Ratamestari Aki Kärkkäinen

A-rata

1 Anton Pendikainen 0.58.39    2 Markus Räsänen 1.06.39

3 Erkki Saarijärvi 1.08.14    4 Raimo Ruotsalainen 1.09.22

5 Elena Bondar 1.09.49     6 Petteri Lintunen 1.16.31

7 Matti Väänänen 1.17.27     8 Kari Keränen 1.19.47

9 Timo Leskinen 1.28.00     10 Jari Leskinen 1.31.17

11 Hannu Komulainen 1.33.52     12 Liisa Juga 1.44.03

2 suunnisti ilman aikatavoitetta

AL- rata

1 Aimo Partanen 1.02.57   2 Risto Kamula 1.11.27

3 Pauli Halonen 1.17.22     4 Kimmo Kettunen 1.19.10

5 Merja Virtaharju 1.20.10     6 Valto Puustinen 1.24.17

7 Hanna-Leena Helin ja   Seija Taattola 1.48.33

6 suunnisti ilman aikatavoitetta

B-rata

1 Jyrki Vainio 1.05.30    2 Tuomas Lilja 1.17.53

3 Tapani Laine 1.25.32      3 suunnisti ilman aikatavoitetta

C- rata

Kaksi suunnistajaa ilman aikaa


 

14.7.2015  Välimäki Tahko  Ratamestari  Mika Pekkonen

A- rata

1.  Markus Räsänen  57,06    2.  Lari- Antti Rissanen  1.06,03   3.  Raimo Ruotsalainen  1.06,42    4.  Anni Heikkanen  1.07,37    5.  Esa Saarijärvi  1.09,11      6.   Anton Pendikäinen   1.11.05    7.  Matti Forsberg  1.13,38    8.  Petteri Lintunen   1.15,24    9.  Antti Soininen  1.18,48    10.  Hannu Numminen  1.26,48    11.  Jukka Auvinen  1.29,09   12.  Elena Bondar  1.34,23   13.   Kari Keränen 1.40,06   14.  Matti Väänänen  1.43,33    15.  Sakari Iskanius  1.42,11     16.  Antti Saari  1.47,43        Lisäksi  seisemän suunnisti ilman aikaa.  

AL- rata

1.  Aimo Partanen  47,11   2.  Roni – Ville Rissanen  56,10     3.   Erno- Kalle Rissanen  56,16    4.    Kristiina Huttunen  1.04,39      5.  Tatu Heiskanen 1.07,15   6.  Jari Heiskanen   1.07,41    7.  Henna Saari   1.12,14    8.   Marja Räsänen 1.12,50    9.  Hannu Komulainen  1.23,32    Lisäksi kuusi muuta kiersi AL- radan ilman aikaa.    

B- rata

1.  Dennis Florström  33,28    2.  Konsta Korhonen  40,07   3.  Paavo Huttunen  45,03   4.  Hanna Leena Helin ja Seija Taattola   53,32    5.  Ismo Makkonen  59,16   6.  Raija Niemilä ja Kati Niemilä- Remekselä  1.05,41    7.  Tapani Laine   1.06,31   8.  Outi Koistinen ja Sinikka Kervinen  1.20,29    9.  Liisa Suominen, Mari taipale ja Tytti Lintunen   1.24,07     Lisäksi neljä  suunnisti ilman aikaa.

C- rata

1.  Venny Rissanen   36,20   2.  Pirjo Hollamo,  Charlotta Florström, Daniel Florström  50,55    3.  Karri Korhonen   1.11,21   4.   Veikko Korhonen, Jaana Korhonen  1.13,31


7.7.2015  Tahko  Ratamestari Tapani Mustonen                                                       

Suunnistus ns. Partiosuunnistusperiaatteella eli jokainen sai kiertää  satunnaisesti ne rastit jotka parhaakseen  valitsemallaan radalla katsoi.  Ajat ei siis vertailukelpoiset toisiinsa nähden.   ( )  rastien lukumäärä.

Mukana oli:  Tytti Lintunen 1.17,25 (6)  Liisa Suominen  1.17,23 (6)    Merja Taipale  1.17,23   (6)    Pentti Kokkonen  26,35  (5)   Mika Pekkonen  49,20  (9)     Anu Pursiainen  1.23,25  (8)   Kirsi Mäkinen  2.11,52   (6)   Johanna Martikainen  2.11,52  (6)   Tomi Auvinen  2.08,53  (8)   Raija Niemilä  1.21,09  (5)   Kati Niemilä- Remekselä  1.21,09  (5)   Jyrki Vainio  1.11,06  (7)   Raimo Ruotsalainen   56,09   (9)   Sanna Mujunen  1.01,19  (6)    Risto Kamula  1.29,17   (9)   Petteri LIntunen  1.17,39  (9)   Niko Koskela   57,32  (9)   Markus Pörsti  1.01,52  (9)   Hannu Komulainen   1.14,15  (9)   Jari Leskinen  1.02,09  (7)   Timo Leskinen  1.06,56  (8)   Yrjö Pörsti  1.12,19  (9)   Elena Bondar  50,31  (8)   Niilo Butilkin   36,02  (6)   Reijo Vanhala  1.09,26   (6)    Kimmo Kettunen  1.02,37  (7)    Sakari Iskanius   54,23   (9)    Kulin perhe   54,57  (4)   Antti Saari   1.26,10   (8)    Henna Saari   1.26,04  (8)


30.6.2015 Säyneinen  Ratamestari Matti Forsberg

A 5,9 km

1. Markus Räsänen 38.39   2. Mika Pekkonen 44.43    3. Anton Pendikainen 45.38

4. Sakarias Iskanius 50.02   5. Antti Soininen 58.24   6. Juhani Matilainen 1.04.40

7. Matti Roininen 1.06.05    8. Aki Kärkkäinen 1.06.21   9. Kimmo Kettunen 1.11.25

10. Toni Auvinen 1.12.41   11. Pertti Hartikainen 1.14.06   12. Merja Virtaharju 1.17.06

13. Hannu Komulainen 1.20.13   14. Matti Väänänen 1.22.25    15. Simo Hirvonen 1.23.50   16. Juha Ervola 1.36.56

Kaksi suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

AL 4,9 km

1. Anu Pursiainen 54.15   2. Seppo Nissinen 58.59   3. Niilo Butilkin 1.00.55

4. Aimo Partanen 1.01.09   5. Martti Savolainen 1.02.57   6. Lauri Valtiala 1.03.08

7. Paavo Huttunen 1.04.40   8. Kristiina Huttunen 1.05.02

B 3,1 km

1. Jyrki Vainio 44.06   2. Tapani Laine 56.53   3. Vinski Valtiala 59.00

4. Lauri Känninen 1.01.25   5. Sinikka Kervinen 1.05.08   5. Outi Koistinen 1.05.08

7. Veikka Valtiala 1.22.49    8. Raija Niemilä 1.32.21    8. Kati Niemilä-Remekselä 1.32.21

Yksi suunnistaja ilman aikaa.

C  2,0 km

1. Aapo ja Elmo Pekkonen 50.00


 

23.6.2015 Tamppijoki Nilsiä.  Ratamestari Markus Räsänen

A- rata

1.  Sopo Aleksi  43,22   2.  Hyvönen Sakari  47,28   3.  Pekkonen Mika  51,56   4.  Numminen Hannu  1.00,45    5.  Lintunen Petteri  1.01,54   6.  Leskinen Jari  1.03,23   7.  Kettunen Esa  1.10,31    8.  Bondar Elena  1.11,31   9.   Väänänen Matti   1.12,29    10.  Pursiainen Anu  1.12,31   11.  Lintunen Sirpa  1.18,00   12.  Juga Liisa  1.21,42   13.  Komulainen Hannu  1.39,49   14.  Auvinen Toni   1.54,05

B- rata

1.  Sopo Marko  37,56   2.  Sopo Annika  42,31  3.  Nissinen Seppo  42,36   4.  Hyvönen Jerry  51,50   5.  Huttunen Kristiina  53,52   6.  Huttunen Paavo  55,56   7.   Kettunen Kimmo   57,27   8.  Savolainen Marttti  1.02,57   9.  Helin Hanna- Leena  ja  Taattola Seija  1.21,13   10.  Laine Tapani  1.24,44

Lisäksi neljä suunnistajaa kiersi B- radan ilman aikatavoitetta.


 

16.6.2015 Karjalaisenmäki Varpaisjärvi  Ratamestari Väinö Riikonen

A- rata, n. 4,2km

1.  Juha Martikainen  Vieremän Koitto 31,17    2.  Matti Karvonen  Kuopio 31,47    3.  Markus Räsänen  KuoSu  33,14   4.  Jari Kaarakainen  IisVisa  35,00    5.  Anton Pendikäinen  SäySa  37,41   6.  Petteri Lintunen NilsNu   38,21    7.  Vesa Kauppinen  SonPa  40,15     8.  Tatu Heiskanen  SonPa  41,29    9.  Raimo Ruotsalainen  NilsNu 42,19    10.  Jari Heiskanen  SonPa  42,34    11.   Martti Huusko  IisVisa 43,15   12.  Johanna Räsänen KuoSu  44,12    13.  Kari Kuokka  IisVisa  44,37    14.  Arto Kuokka  Lapinlahden Veto  44,37   15.   Simo Hirvonen  Kuores  46,15   16.  Pentti Kokkonen  NilsNu  47,06   17.  Anu Pursiainen  NilsNu  47,53    18.  Pertti Hartikainen  NilsNu  47,56   19.  Matti Väänänen  NilsNu  47,57   20.  Matti Aronen  IisVisa  48,03   21.   Marja Räsänen  NilsNu  48,42   22.   Jari Leskinen  NilsNu  50,02   23.  Kerttu Aronen  IisVisa  50,42   24.  Martti Savolainen  SäySa  50,43   25.  Ari Parviainen  Lpl  54,04   26.  Hannu Komulainen  SaySa  57,43   27.  Herkko Kumpulainen  IisVisa  58,11   28.  Martti Pihlajamaa  Veteli  59,32   29.  Eeva Karhunen  Lpl ,  Ella Karhunen  Lpl  ja  Kirsi  Korhonen   Lpl   kaikilla aika 59,55   32.  Marko Tervo  Iisalmi  1.02,28   33.   Risto Kamula   1.03,30   34.   Pekka Koljonen  IisVisa  1.11,19   35.  Paavo Karvonen  IisVisa  1.13,04      Lisäksi kolmelle (3) suunnistajalle ei aikaa.

B- rata,  n. 3,2km

1.  Jari Kaarakainen  IisVisa  22,13   2.  Veikko Möykkynen  IisVisa  33,34   3.   Kimmo Kettunen  SäySa  39,50   4.  Iida Liisa Kuokka  IisVisa  40,31   5.  Valto Puustinen   IisVisa  43,39   6.  Marja Rönkkö  Vieremän Koitto  50,24   7.  Mervi Lappalainen  IisVisa ja  Minna Aronen  IisVisa   51,44  9.  Jyrki Vainio  Tampereen Pyrintö   53,47   10.  Tapani Lainen  KuoSu  56,54   11.  Anneli Vainikainen   IisVisa   1.01,20   12.  Kati Niemelä  NilsNu   1.04,44   13.  Eelis Hautala  IisVisa  1.06,21   14.  Arja Niskanen  Kiuruvesi  1.10,42   15.   Onerva Ruoho Lappeenranta  1.12,39       Lisäksi suunnisti  viisi (5) suunnistajaa ilman aikatavoitetta. 

C- rata,  n. 1,5km

1.  Suvi Hakkarainen   VarpVire  22,51   2.   Maiju Rajaniemi  Kokkola  41,54   3.Oksman perhe  Kaavi  56,26   4.   Sanna Hujanen   NilsNu  1.12,30 ja  Milja Hujanen  NilsNu  1.12,20     Ilman aikatavoitetta  suunnistivat   Aapo ja Elma Pekkonen  NilsNu  sekä Aada Martikainen ja Emil Martikainen  Vieremän Koitto


 

9.6.2015  Tahko  Välimäki  Ratamestari Raimo Ruotsalainen

A- rata, n. 5,1km

1.  Mika Pekkonen  56,06   2.  Petteri Lintunen  1.07,04    3.  Anu Pursiainen  1.14,14   4.  Esa Saarijärvi   1.27,52    5.  Johanna Ukkola  1.33,48   6.  Antti Soininen  1.44,20   7.  Kimmo Kettunen   1.46,12   8.  Hannu Komulainen   1.46,54    9.  Toni Auvinen  1.48,51      Lisäksi viisi (5) suunnisti ilman aikatavoitetta.

AL- rata,  n.  4km

1.  Aimo Partanen  53,07   2.  Martti Savolainen  55,41   3.   Pentti Kokkonen  57,30   4.  Paavo Huttunen  1.10,05   5.  Risto Kamula  1.18,52    6.  Kristiina Huttunen   1.19,30   7.   Merja Virtaharju  1.36,11    Lisäksi neljä (4) suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

B- rata, n. 3,5km

1.  Vilma Lintunen  1.06,41   2.  Mikko Vuolo  1.25,17   3.  Raija Niemilä ja Kati Niemilä- Remekselä  1.33,18     4.  Tapani Laine  1.37,22   5.  Jyrki Vainio  1.37,46   6.  Tytti Lintunen  1.41,57    7.  Onerva Ruoho  2.38,39    Lisäksi kolme (3) suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

C- rata

1.  Aapo ja Elma Pekkonen;   hyvä suoritus ilman aikatavoitetta


 

2.6.2015 Juankoski Irvinniemi  Ratamestari Pauli Halonen
A-Rata  5.1 km
 1.   Aimo Partanen 51,53    2.  Jari Kokkonen 51,54    3.  Pentti Kokkonen 57,13
4.  Toni Auvinen  59,08  5.  Jaakko Kokkonen 59,14  6.  Juhani Matilainen 59,20
7.  Pertti Hartikainen 1,01,06    8.  Kristiina Huttunen 1,08,00                            
9. Paavo  Huttunen  1,18,40

AL- Rata 3,5 km

1. Kari Käyhkö     44,45   2. Jenni Kokkonen  54,20     3.  Risto Kamula    55,22
4.  Riitta Väänänen 56,45    5.   Kimmo Kettunen  59,44
6.  Hanna-Leena Helin  sekä  Seija Taattola   1,13,34
Yksi ilman aikatavoitetta

   B- Rata 2,6 km

1.  Tapani Laine   1,12,22   2.   Niemelä Raija  sekä  Niemelä-Remekselä Kati 1,19,33      3.   Tytti Lintunen  1,24,53
Kaksi ilman aikatavoitetta

C-Rata 1,6 km
1.   Seija Kokkonen 52,25


26.5.2015  Karhurypy  Tahko  Ratamestari  Pertti Hartikainen

A- rata,  n. 4,80km

1. Markus Räsänen  48,31   2.  Mika Pekkonen  52,45    3.  Anton Pendikäinen  55,22     4.  Erkki Saarijärvi  1.05,09    5.  Jaakko Kokkonen  1.10,35   6.  Jari Kokkonen 1.10,49    7.  Matti Väänänen  1,12.04    8.  Aleksi Salo  1.20,02    9.  Kimmo Kettunen  1.21,07  10.  Petteri Lintunen  1.24,50   11.  Kristiina Huttunen   1.25,02    12.  Anu Pursiainen  1.27,07   13.  Paavo Huttunen  1.30,07    14.  Hannu Komulainen  1.36,03

AL- rata  n.  4,20km

1.  Aimo Partanen  59,03   2.  Martti Savolainen  1.14,37   3.  Marja Räsänen   1.17,28    4.  Risto Kamula  1.30,53

B- rata   n.  3,75km

1.  Tapani Laine  1.29,44    2.  Jari Partanen  1.30,15   3.  Keijo Ollikainen  1.31,23   4.  Seija Taattola   ja Hanna Leena Helin  1.35,39

Lisäksi B- radan kiersi neljä (4) suunnistajaa ilman aikaa.

C- radan kiersi yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.


 

19.5.2015  Nilsiä Hoikkamäki  Ratamestari Pentti Kokkonen

A- rata, n. 5,0km

1. Markus Räsänen  31,32   2.  Mika Pekkonen  42,43   3.  Anni Heikkonen  43,11   4.  Elena Bondar  47,33   5.  Aimo Partanen  51,09   6.  Raimo Ruotsalainen  52,08   7.  Antti Soininen  54,38   8.  Petteri LIntunen  55,18   10.  Esa Kettunen   59,00   9.  Anton Pendikäinen  57,11   11.  Erkki Saarijärvi  1.02,32    12.  Jari Leskinen  1.06,31   13.  Anu Pursiainen  1.06,56   14.   Kimmo Kettunen  1.09,36    15.  Hannu Komulainen  1.11,13   16.    Paavo Huttunen  1.12,43   17.   Kristiina Huttunen   1.13,43    18.  Marja Räsänen  1.15,24   19.    Sirpa Lintunen  1.34,18

Lisäksi kolme kiersi A- radan ilman aikatavoitetta.

AL- rata,  n. 4km

1.  Niilo Butilkin 43,08   2.   Martti Savolainen  45,32   3.  Ulla Soininen  50,42   4.  Risto Kamula  52,44    5.   Seija Taattola ja Hanna Leena Helin   1.05,03

B- rata,  n. 4km

1.  Reijo Vanhala 54,34     2.  Kati Niemilä ja Raija Niemilä   1.09,07

Lisäksi yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.


12.5. 2015  Teerimäki Vehka-Aho Juankoski.   Ratamestari Paavo Huttunen

A-rata 5 km:

1. Mika Pekkonen 53,53   2. Antti Soininen 1.03,11,
3. Tuuli Kettunen 1.04,32   4. Esa Kettunen 1.05,09,
5. Matti Väänänen 1.08,00   6. Anu Pursiainen 1.08,38,
7. Anton Pendikainen 1.09,28   8. Juhani Matilainen 1.10,08,
9. Jaakko Jokilehto 1.17,23   10. Hannu Komulainen 1.19,08,
11. Kristiina Huttunen 1.27,22    12. Kimmo Kettunen 1.31,25,
13. Toni Auvinen 1.33,02 14. Tapio Julkunen 1.39,27                                   

Yksi suunnistaja kiersi radan ilman aikatavoitetta.

AL-rata 3,1 km:

1. Pauli Halonen 45,23   2. Ulla Soininen 53,03

B-rata 3,6 km:

1. Onerva Ruoho 1.38,54.                                                                        

Lisäksi yksi ilman aikatavoitetta. 


5.5.2015 Nilsiä Luontopolku, Ratamestari Ilkka Rönnemaa

A- rata,  n. 4,00 km

1.  Markus Räsänen KuoSu  40,52     2.  Anton Pendikäinen  SäySa  46,39        3.  Matti Väänänen  NilsNu  48,34     4.  Pentti Kokkonen  NilsNu  53,37            5.  Jari Leskinen  NilsNu   55,12     6.  Antti Soininen  SäySa  55,27                  7.  Pertti Hartikainen  NilsNu  56,07     8.  Aimo Partanen   NilsNu  1.02,44        9.  Anu Pursiainen  NilsNu    1.02,54     10.  Elena Bondar   NilsNu   1.03,40   11.  Seppo Nissinen  KuoSu  1.08,35  12.  Marja Räsänen   1.16,08   13.  Hannu Komulainen   1.16,15        Viisi (5) suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

AL- rata,  n. 3,60 km

1.  Ulla Soininen  SäySa   1.29,41   2.  Paavo Huttunen   SäySa  1.38,10    3.  Hanna- Leena Helin  ja  Seija Taattola   NilsNu   2.24,45    Yksi (1) suunnistaja ilman aikatavoitetta.

B- rata,  n. 2,00km

1.  Niilo Butilkin  SäySa  42,27   2.  Manne Jormalainen  NilsNu   57,21   3.  Arja ja Risto Hämäläinen  NilsNu  1.25,41        Viisi (5)  suunnistajaa ilman aikatavoitetta.


 

28.4.2015  Nilsiä kk,  Halssi  Ratamestari  Jari Leskinen

A-rata,   5,1km 

1.  Markus Räsänen  34,39   2.  Kari Keränen  47,22   3.  Pertti Hartikainen 49,16   4.  Juhani Matilainen  51,29   5.  Marja Räsänen  51,57   6.  Esa Kettunen  58,40   7.  Matti Väänänen  1.01,37   8.  Kimmo Kettunen, 1.08,57   9.  Toni Auvinen  1.09,47       Kolme (3) suunnistajaa ilman aikaa.

B- rata,  3,7km

1.  Pentti Kokkonen  32,05   2.  Kristiina Huttunen  36,35   3.  Niilo Butilkin  38,58   4.  Tarja Keränen  44,32   5.  Paavo Huttunen  47,26   6.  Hanna- Leena Helin / Seija Taattola  53,42    Kolme (3) suunnistajaa ilman aikaa.

C- rata,  2,2 km

1.  Raija Niemilä /  Kati Niemilä- Remekselä  27,59   2.  Tytti Lintunen  33,53

Yksi (1) suunnistaja ilman aikaa.


21.4.2015  Säyneinen kk, sprintti   Ratamestari  Kimmo Kettunen

A- rata,  4,0km

1.  Timo Tolonen  SiiRa  27,45   2.  Aki Kärkkäinen  SäynSa  31,24   3.  Jari Leskinen NilsNu  31,40    4.  Pertti Hartikainen  NilsNu  32,41     5.  Matti Väänänen  NilsNu  34,24     6.  Kristiina Huttunen  SäynSa  35,40   7.  Antti Soininen  SäynSa   36,21    8.  Toni Auvinen  KuoSu  40,29      9.  Reijo Vanhala  SiiRa  42,14     10.  Paavo Huttunen  SäynSa  42,45   11. Marko ja Tapio Julkunen  SäynSa  45,30

AL- rata,  2,9km

1.  Hanna- Leena Helin ja Seija Taattola  NilsNu  33,51     Lisäksi kaksi suunnistajaa kuntoili ilman ajanottoa.

Lasten rata,  1,7km

1.  Riku Parviainen  SäynSa  30,22   2.  Elli Parviainen  SäynSa  30,57


 

14.4. 2015   Kankainen Nilsiä kk, sprintti   Ratamestari Pentti Kokkonen

A- rata, 3,2km

1.  Räsänen Markus  16,50    2.  Pekkonen Mika  18,28   3.  Bondar Elena  19,17 4.  Leskinen Jari  21,29    5.  Hartikainen  Pertti  24,11   6. Kärkkäinen Aki  25,17 7.  Pursiainen Anu  25,30   8.  Huttunen Kristiina  27,51   9.  Julkunen Tapio, Julkunen Marko  46,31    Yksi suunnistaja ilman aikaa.

B- rata  n. 2,0km

1.  Koistinen Outi / Kervinen Sinikka  22,06   2.  Kettunen Kimmo  25,22     Ilman aikaa kuntoillen muuten  Tytti Lintunen, Pekkonen Aapo ja Pekkonen Elma