Kuntorastit ja FIN5 mallisuunnistus 13.7.2019

Lauantaina 13.7.2019 suunnistettiin Säyneisen Salvan järjestämät kuntorastit Rautavaaran Hankamäessä. Tapahtuma oli samalla sunnuntaina 14.7. Rautavaaran lentokentän maastossa alkavan FIN5 rastiviikon mallisuunnistus.

Matti Forsbergin laatima kartta ja radat saivat yleisesti kiitosta. Ja Hankamäen maastohan on loistavaa suunnistusmaastoa, varmaan näiden seutujen parhaita.

Tulokset

A-rata 6,6 km:

1) Janne Liimatainen 47.53,

2) Iiro Jääskeläinen 51.33,

3) Aleksi Välimaa 56.58,

4) Atte Nokka 1.02.27,

5) Tuomo Laitinen 1.02.45,

6) Aimo Partanen 1.05.12,

7) Tommi Lahtonen 1.06.49,

8) Kimmo Kettunen 1.56.23.

AL-rata 4,1 km:

1) Christoph Joohs 36.57,

2) Nuutti Jääskeläinen 40.00,

3) Matti Väänänen 40.24,

4) Mikko Haara 43.12,

5) Stephen Tarry 47.54,

6) Helena Taivainen 52.57,

7) Erkki Kettunen 55.44,

8) Katja Nokka 1.00.50.

B-rata 2,8 km:

1) Eino Haara 19.56,

2) Roni-Eemil Norrbacka 24.58,

3) Aki Norrbacka 31.37.

C-rata 1,8 km:

1) Iira-Nella Norrbacka 27.57,

2) Isla-Riina Norrbacka 28.03.

Oma rata 6,6 km:

1) Juhani Matilainen 1.02.04.

Lisäksi kymmenkunta henkilöä suunnisti eri ratoja ilman ajanottoa.

Yleisurheilukisat 11.7.2019

T7 (pituus/pallo)

1) Pekkonen Elma 1,82/8,39

2) Pulkkinen Veera 1,60/11,40

3) Tervonen Uuna 1,57/9,80

4) Niskanen Olivia 1,68/7,61

5) Karsikas Janette 1,80/6,16.

P7 (pituus/pallo)

1) Ahonen Mikael 1,57/15,08

P8 (pituus/pallo)

1) Hartikainen Lauri 2,76/12,10

2) Rissanen Aleksi 2,16/8,08.

T9 (pituus/pallo)

1) Ella Heikkinen 2,79/16,06

2) Niskanen Nelli 2,30/11,32

3) Parviainen Elli-Reetta 2,48/7,55

4) Rissanen Anni 1,91/8,20.

T11 (400m)

1) Kyrölä Pinja 1,24,47

P11 (keihäs/kiekko)

1) Korhonen Aatu 21,84/18,74

2) Suvanto Jalmari 19,66/9,99

3) Toni Kampman 18,97/13,99

P12 (keihäs/kiekko)

1) Voutilainen Damien 19,68/18,02

P13 (1000m)

1) Hämäläinen Joel 3,35,66

Kuntorastitulokset 9.7. 2019

Ratamestari Matti Forsberg

A 6,6km

  1. Juha Martikainen 48.51
  2. Lassi Väänänen 49.35
  3. Mika Pekkonen 52.44
  4. Erno Aalto 55.00
  5. Jari Leskinen 1.02.26
  6. Antti Rönnemaa 1.05.04
  7. Juhani Matilainen 1.05.35
  8. Toni Auvinen 1.07.28
  9. Petteri Soininen 1.13.50
  10. Antti Soininen 1.17.28
  11. Kalevi Pajamäki 1.22.37
  12. Esa Kettunen 1.27.08
  13. Hannu Komulainen 1.35.30
  14. Risto Kamula 1.40.13

– Nikolay Sokolov ilman aikaa

– yksi ilman aikaa

 

AL 4,1km

  1. Liisa Juga 29.59
  2. Hannu Koponen 38.50
  3. Aimo Partanen 39.25
  4. Anu Pursiainen 39.51
  5. Carita Korhonen 47.47
  6. Marjo Rönkkö 51.23
  7. Pauli Halonen 54.53
  8. Hanna-L. Helin ja Seija Taattola 56.42

 

B 2,8km

  1. Eemil Martikainen 23.57
  2. Aada Martikainen 30.40
  3. Maija Hiltunen 49.02

Andrey Sokolov ilman aikaa

 

C 1,8km

  1. Luukas Lukkarinen ja Ilkka Rönnemaa 36.02

– Anni Rissanen+Stella ja Saku Ahonen ilman aikaa

– yksi ilman aikaa

 

Oma rata

  1. Elma Pekkonen 41.15

 

Tulokset Honkamäki 4.6.2019

ratamestarina Aimo Partanen

A-rata

  1. Antti Rönnemaa 43.28
  2. Hannu Hyvärinen 52.08
  3. Mika Pekkonen 53.51
  4. Matti Forsberg 56.40
  5. Petteri Lintunen 1.00.00
  6. Juhani Matilainen 1.00.05
  7. Matti Väänänen 1.00.06
  8. Sirpa Hirvonen 1.06.01
  9. Toni Auvinen 1.12.32
  10. Marja Räsänen 1.15.45
  11. Anu Pursiainen 1.16.50
  12. Sirpa Lintunen 1.28.03
  13. Hannu Komulainen 1.29.20
  14. Iina Kajaus 1.29.31
  15. Raimo Kankkunen 1.30.13

 

B-rata

  1. Pauli Halonen 1.02.42
  2. Eveliina Airaksinen 1.04.47
  3. Kimmo Kettunen 1.06.17
  4. Risto Kamula 1.13.46
  5. Seija Taattola – Hanna-Leena Helin 1.38.22

Yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.

 

C-rata

  1. Elma Pekkonen 1.02.44
  2. Sisko Väänänen – Päivi Hartikainen 1.16.00
  3. Tapani Laine 1.28.22

Yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.

Kuntorasti tulokset Säyneisessä 25.6.-19

Ratamestari Antti Soininen

A-rata 5,5km:

1.Mika Pekkonen 50,41

2.Matti Forsberg 51,53

3.Pauli Kukkola 57,40

4.Juhani Matilainen 1,10,16

5.Simo Hirvonen 1,14,59

6.Matti Väänänen 1,19,48

7.Hannu Numminen 1,20,59

8.Liisa Juga 1,26,48

9.Esa Kettunen 1,38,19

10.Hannu Komulainen 1,44,56

11.Kalle Hiltunen 1,46,31

Ilman aikaa Riikka Holm,Jari Leskinen

AL-rata 3,4km:

1.Hannu Koponen 43,12

2.Kimmo Kettunen 52,18

3.Pauli Halonen 54,57

4.Carita Korhonen 59,08

5.Risto Kamula 59,34

6.Ulla Soininen 1,01,22

7.Kristiina Huttunen 1,25,13

8.Hanna-Leena Helin ja Seija Taattola 1,46,41

B-rata 3,2km:

1.Kalevi Pajamäki 1,17,12

Ilman aikaa Jarmo Juga,Teija Sahlström

C-rata:

1.Maija Hiltunen 1,06,23

2.Tapani Laine 1,18,23

Ilman aikaa Paavo Huttunen,Saku Ahonen,Anne Rissanen

 

Tulokset viikkorastit Karjalaisenmäeltä 18.6.

Ratamestari: Risto Kamula

A-rata: 1. Pertti Hartikainen 1,05,03

  1. Simo Hirvonen 1,05,29
  2. Hannu Komulainen 1,32,27
  3. Juhani Matilainen 1,35,56

2 ilman aikaa

B-rata: 1. Aimo Partanen 52,21

  1. Saku Parviainen 1,08,08
  2. Kalevi Pajamäki 1,22,29
  3. Kimmo Kettunen 1,26,50
  4. Hanna-Leena Helin ja Seija Taattola 1,28,57
  5. Ilkka Rönnemaa 1,42,11

C-rata: 1. Valto Puustinen 42,25

  1. Maija Hiltunen ja Tanja Kolehmainen 48,30
  2. Tapani Laine 1,21,29
  3. Sisko Väänänen ja Päivi Hartikainen 1,22,55

2 ilman aikaa

Juoksukisat 13.6.2019

Tytöt 6-7v (40m/200m)

1) Tervonen Uuna 9,28/52,22

2) Niskanen Olivia 9,25/55,35

3) Kuosmanen Kastanja 8,88/55,46

4) Pekkonen Elma 9,78/57,38

5) Väänänen Vilma 9,87/57,43

6) Karsikas Janette 9,72/1,03,44

7) Pulkkinen Veera 10,22/58,44

Pojat 7v (40m/200m)

1) Juutinen Janne 8,03/47,43

2) Ahonen Mikael 8,59/50,35

3) Juutinen Niko 8,97/50,46

Pojat 8v (40m/200m)

1) Hartikainen Lauri 7,41/39,12

2) Pitkänen Jasper 7,26/41,13

3) Rissanen Aleksi 9,87/59,53

Tytöt 8-9v (40m/200m)

1) Ella Heikkinen 7,25/39,59

2) Anni Korhonen 7,40/41,13

3) Tengvall Isla 7,93/44,34

4) Parviainen Elli-Reetta 8,44/46,41

5) Rissanen Anni 9,53/49,60

Pojat 9v (40m/200m)

1) Tuukka Möykkynen 7,19/38,92

2) Toivanen Miro 7,31/42,00

Tytöt 10-11v (60m/300m)

1) Kyrölä Pinja 10,22/1,01,00

2) Tervonen Elle 11,20/1,06,08

Pojat 10-11v (60m/300m)

1) Korhonen Aatu 9,74/1,06,25

2) Suvanto Jalmari 10,72/1,08,22

3) Pehkonen Jimi 10,69/1,09,25

4) Toni Kampman 11,62/1,10,59

Pojat 12-13v (60m/400m)

1) Hämäläinen Joel 8,81/1,11,69

2) Voutilainen Damien 10,03/1,28,66

Tytöt 13 v (60m/400m)

1) Jenni Kampman 1,41,22