Kisat 19.7.2021

Pituus/pallo

Tytöt 8v

  1. Toivanen Minni (2,31/18,12)
  2. Martikainen Siiri (2,33/10,32)
  3. Pirinen Enni (2,10/10,91)
  4. Poikela Aada (2,14/8,82)

Pojat 8v

  1. Kyrölä Matias (1,31/10,26)

Tytöt 9v (40m/400m)

  1. Tervonen Uuna (2,36/14,86)
  2. Toivanen Riina (2,72/14,49)
  3. Niskanen Olivia (1,74/14,74)
  4. Tiikkainen Alisa (2,07/12,87)
  5. Väätäinen Suvi-Tuuli (2,09/12,51)
  6. Karsikas Janette (2,07/10,76)
  7. Malinen Ronja (1,64/11,05)
  8. Hartikainen Miila (1,69/10,37)
  9. Kaunisharju Inna (1,56/7,85)

Pojat 10v

  1. Katainen Sasu (2,23/13,77)
  2. Hartikainen Lauri (2,82/11,14)

Pituus ja keihäs

Tytöt 11v

  1. Heikkinen Ella (3,96/15,14)
  2. Korhonen Anni (3,64/12,70)
  3. Hämäläinen Jade (3,55/9,66)

Pojat 11v

  1. Malinen Roope (2,15/16,32)

Pojat 13v

  1. Korhonen Aatu (4,10/43,17)
  2. Suvanto Jalmari (3,46/31,36)
  3. Kampman Toni (3,15/27,30)

Pojat 14v

  1. Voutilainen Damien (3,75/27,18)

Tytöt 13v 800m

  1. Kyrölä Pinja (3,18,59)


Kisat 21.7.2021

Pituus ja pallo

Tytöt 4v

  1. Lipponen Alina (1,47/4,50)
  2. Kukkonen Linnea (0,30/-)

Pojat 4v

  1. Ahonen Antti (1,48/7,69)
  2. Korhonen Peetu (1,25/7,55)

Tytöt 5v

  1. Yletyinen Lilli (1,62/3,38)
  2. Toivanen Aino (1,00/2,30)

Pojat 5v

  1. Heikkinen Lassi (1,62/6,49)
  2. Tervonen Eppu (1,40/5,78)
  3. Tiainen Aapeli (1,41/5,33)
  4. Hartikainen Lasse (1,26/3,95)

Tytöt 6v

  1. Väätäinen Sara (1,71/8,01)
  2. Korhonen Elli (1,75/6,74)
  3. Tengvall Oona (1,82/6,05)

Pojat 6v

  1. Karsikas Johannes (1,84/9,26)
  2. Tiainen Eemeli (2,23/7,99)
  3. Räsänen Luukas (1,51/9,19)
  4. Ilvonen Peetu (1,37/6,01)

Tytöt 7v

  1. Turunen Paula (1,84/10,89)
  2. Varma Kasandra (2,09/7,91)
  3. Korhonen Nelli (2,19/6,88)
  4. Taskinen Elsi (0,69/8,36)
  5. Katainen Susa (1,60/7,72)
  6. Rouvanmäki Riina (1,75/7,03)
  7. Komppa Helka (1,98/6,53)
  8. Matikainen Wilma (1,55/6,74)

Pojat 7v

  1. Kuokkanen Eetu (1,70/8,03)

Kuntorastit 13.7. tulokset

Säyneisen Salvan heinäkuun kuntorastit juostiin helteisessä kelissä rehevissä ja vaativissa Pisan maastoissa. Runsaat tuulenkaadot hidastivat paikoin menoa.

Rastit on kierrettävissä myös omatoimisuunnistajille, ohjeet Salvan nettisivuilla.

Osa Koillis-Savon suunnistajista on kiertänyt rastiviikot Suomussalmella ja Kuusamossa. Kainuun Rastiviikolla Säyneisen Salvasta oli mukana 12 kilpasuunnistajaa, Tauno Tolmunen voitti sarjansa H80.

Elokuun alussa 1.8. Suomen parhaat suunnistajat suuntaavat Koillis-Savoon, kun Muuruveden Kivennavalla käydään kansalliset Kivennapa- rastit ja kovatasoinen viestiliigan osakilpailu.

Kuntorastit 13.7. tulokset

A 4,7 km

1. Antti Rönnemaa 58.14

2. Asko Saatsi 1.10.05

3. Miska Luoto 1.11.53

4. Kimmo Kettunen 1.59.33

Jari Leskinen ilman aikaa

Juhani Matilainen ilman aikaa

AL 3,1 km

1. Tuomo Laitinen 42.11

2. Kaisa Väätäinen 1.03.57

B 2,9 km

1. Saku Parviainen 40,32

2. Anni Ahonen ja Saku Ahonen 1.01.00

C 1,7 km

1. Soili Törmälehto 25.29

Juoksukisat 21.6.2021

Tytöt 8v (40m/400m)

  1. Toivanen Minni (7,94/1,46)
  2. Martikainen Siiri (8,53/1,47)
  3. Väänänen Vilma (8,50/2,08)
  4. Poikela Aada (9,13/1,57)
  5. Miettinen Vilma (8,63/2,06)

Pojat 8v (40m/400m)

  1. Oinonen Iida (7,72/1,36)
  2. Toivanen Riina (7,25/1,38)
  3. Taskinen Viivi (7,75/1,39)
  4. Tervonen Uuna (7,94/1,44)
  5. Karsikas Janette (8,40/1,54)
  6. Väänänen Suvi-Tuuli (8,40/2,44)
  7. Pulkkinen Veera (8,69/2,03)
  8. Kuosmanen Kastanja (9,42/1,50)
  9. Tiikkainen Alisa (7,97/2,42)
  10. Malinen Ronja (9,62/3,13)

Pojat 10v (60m/400m)

  1. Hartikainen Lauri (10,53/1,35)
  2. Rissanen Aleksi (11,91/1,47)
  3. Katainen Sasu (12,25/1,55)

Tytöt 10v (60m/400m)

  1. Turunen Lotta (12,69/2,32)
  2. Tepponen Essi (12,22/2,37)

Tytöt 11v (60m/400m)

  1. Heikkinen Ella (9,13/1,19)
  2. Hämäläinen Jade (9,75/1,33)
  3. Parviainen Elli-Reetta (11,47/1,45)
  4. Rissanen Anni (11,54/1,56)

Pojat 11v (60m/400m)

  1. Malinen Roope (10,78/1,58)

Tytöt 13v (60m/400m)

  1. Kyrölä Pinja (10,16/1,23)

Kisat 23.6.2021 40m-juoksu

Tytöt 4v

  1. Lipponen Alina 12,85

Pojat 4v

  1. Ahonen Antti 10,31
  2. Korhonen Peetu 11,62

Tytöt 5v

  1. Heikkinen Sohvi 14,87

Pojat 5v

  1. Tervonen Eppu 9,60
  2. Heikkinen Lassi 10,10
  3. Hartikainen Lasse 10,25
  4. Taskinen Joonas 11,32
  5. Pulkkinen Eetu 11,87
  6. Tiainen Aapeli 14,31

Tytöt 6v

  1. Tengvall Oona 9,03
  2. Väätäinen Sara 9,10
  3. Korhonen Elli 10,25

Pojat 6v

  1. Räsänen Luukas 9,37
  2. Tiainen Eemeli 9,53
  3. Karsikas Johannes 10,09
  4. Ilvonen Peetu 10,13

Tytöt 7v

  1. Varma Kasandra 8,04
  2. Korhonen Nelli 8,25
  3. Rouvanmäki Riina 9,56
  4. Matikainen Wilma 9,94
  5. Katainen Susa 10,25
  6. Taskinen Elsi 11,47

Pojat 13v keihäs

  1. Korhonen Aatu 43,04
  2. Kampman Toni 28,07
  3. Suvanto Jalmari 27,85

Tule mukaan nujakan hiihtokouluun 2021!

Tervetuloa mukaan lasten hiihtokouluun!

Hiihtokoulu on tarkoitettu 5-10 vuotiaille lapsille. Hiihtokoulussa opetellaan murtomaahiihdon alkeita ylämäen nousua, alamäen laskua, kaatumista jne. Hiihtokoulu kokoontuu 8 kertaa maanantaisin ja torstaisin klo 18.30-19.30. Aloitamme Halssilla maanantaina 8.2. muut kerrat 11.2., 15.2., 18.2., 22.2., 25.2., 1.3., 4.3.

Hiihtokoulu on ilmainen, seuran jäsenmaksun suorittamista suositellaan (lapsi 10e).

Mukaan mahtuu 20 lasta. Ilmoittautuminen marjo.6.mn@gmail.com tai 050 5906504

Pakkasraja -15

Tulethan kouluun terveenä!

Tervetuloa mukaan aikuisten hiihtokouluun!

Hiihtokoulussa käydään läpi hiihdon tekniikat (perinteinen ja vapaa), sekä annetaan vinkkejä tekniikan parantamiseen, välineiden valintaan ja huoltamiseen. Hiihtokoulu kokoontuu 4 kertaa maanantaisin ja torstaisin klo 18.30 -20.00. Aloitamme Halssilla maanantaina 8.2. muut kerrat 11.2., 15.2. ja 18.2.

Hiihtokoulun hinta 40e, seuran jäsenmaksun suorittamista suositellaan (aikuinen 25e).

Ilmoittautuminen marjo.6.mn@gmail.com tai 050 5906504

Tulethan kouluun terveenä!

Nilsiän nujakka/hiihtojaosto

Kauden viimeiset kuntorastit suunnistettiin Luontopolun kartalla Nilsiän taajaman kupeessa

Ratamestarina oli Raimo Ruotsalainen Nujakasta.

Paikalle oli saapuneet ”sitkeimmät” suunnistuksen harrastajat nauttimaan vielä varsin hyvästä kesäsäästä ja  -maastosta.

Kiitos  kaikille kesän aikana suunnistaneille kuntoilijoille osallistumisesta  tiistai- iltaisin Nujakka- Salpa  rasteille  sekä  ratamestareille jotka olette jaksaneet laatia ratoja meille suunnistuksen ystäville.  Alkaneena syksynä on vielä aikaa suunnistaa luontoon vaikka patikoinnin merkeissä ja sitä kautta ladata akkuja pitkää talvea vasten.   Liikunnan ja elämän iloa kaikille !

Tulokset :

A- rata,  n. 6,5km

  1. Petteri Lintunen   1,37,07    2.  Marja Räsänen ilman  virallista aikaa

B- rata,  n. 5km

  1. Pauli Halonen   1.04,06   2.  Niilo Butilkin  1.05,58   3.  Aimo Partanen  1.06,58    4.  Matti Väänänen  1.13,19    5.  Martti  Savolainen  1.17,51
  2. Liisa Juga   1.20,25    7.   Sirpa Lintunen   1.33,55

C- rata :   n. 2,0 km

  1. Lauri Känninen ja Tapani Laine   1.23,06

 

Lisäksi Kimmo Kettunen ja Esa Kettunen kiersivät ns. omat- radat, ajat 1.05,55 ja 1.06,44

Pertti /  Nujakka

Viikkorastitulokset 2.9.2020 Tamppijoki

A rata:

  1. Harri Tulinieni 40.44
  2. Antti Rönnemaa 47.04
  3. Petteri Lintunen 54.31
  4. Pertti Hartikainen 55.23
  5. Matti Väänänen 56.40
  6. Aimo Partanen 1.04.12
  7. Pauli Halonen 1.06.30
  8. Hannu Komulainen 1.07.22
  9. Esa Kettunen 1.13.47
    10.Kimmo Kettunen 1.17.26
  10. Hanna-Leena Helin ja Seija Taattola 1.33.51

B rata:

  1. Martti Savolainen 48.39
  2. Sakari Parviainen 51.37

C rata:

  1. Tapani Laine 49.51
  2. Lauri Känninen, ei aikaa