Viikkokisatuloksia 18.7.2016

2010 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Ella Heikkinen 2.08 2 2.61 1 5.92 1 1
Minea Huuhtanen
Kerttu Kervinen 2.22 3 2.34 2 3.72 3 3
Inna Koistinen
Anni Korhonen 1.56 1 2.23 3 3.88 2 2
Alisa Miettinen
Heta Taskinen 2.58 5 1.93 4 3.38 5 5
Erika Taskinen 2.38 4 1.79 5 3.52 4 4
Eetu Parviainen
Riku Summanen 2.18 1 2.21 1 4.22 1 1
Hugo Turunen

 

2009 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Sara Ahonen
Saimi Ahonen 1.47 2 2.27 3 4.84 2 1
Lotta Hartikainen
Neea Heikkinen 2.33 5 1.86 7 5.04 1 5
Katariina Huhta 2.55 7 2.00 6 3.38 7 7
Anniina Koistinen 2.14 4 3.02 1 4.50 3 3
Krista Koponen 2.57 6 2.24 4 3.75 6 6
Veera Makkonen 1.54 3 2.02 5 4.42 4 4
Aura Oikarinen
Aino Rantsi
Venla Ronkainen
Elle Tervonen 1.46 1 2.59 2 4.23 5 2
Topi Kämppi 1.34 1 2.59 1 6.52 1 1
Juho Tuononen 2.10 2 2.99 2 4.16 2 2

 

 

2008 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Nelli Huuhtanen
Minea Kakkinen
Maisa Parviainen
Elina Ruotsalainen
Saara Summanen 2.09 3 3.55 2 6.35 2 2
Anni Yletyinen 2.03 2 2.59 3 5.22 3 3
Jonna Vartiainen 1.40 1 4.65 1 7.81 1 1
Aino Valtonen 2.19 4 2.07 4 4.40 4 4
Onni Aapajärvi 1.47 1 3.16 3 8.25 2 2
Mosku Huttunen
Toni Kampman
Aatu Korhonen 1.57 2 4.43 1 12.05 1 1
Lauri Turunen 2.41 3 4.36 2 7.44 3 3

 

 

2007 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Mari Heikkinen 2.20 3 4.07 1 7.66 1 1
Enni Kakkinen
Aava Koistinen
Neea Parviainen 2.01 1 2.92 3 5.26 3 3
Jonna Pitkänen 2.19 2 3.03 2 7.06 2 2
Jonna Kokkonen
Konsta Rissanen 2.31 1 4.18 1 8.60 1 1

 

2006 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Jenni Kampman
Jutta Hartikainen

 

2005 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Mette Hartikainen

 

2004 Syntyneet 400 m sija kuula sija keihäs sija Kok.sija
Niko Hartikainen
Juho Yletyinen 1.29 1 5.65 1 11.61 1 1

 

 

NILSIÄN NUJAKAN KILPAHIIHTAJAT

NUORISO

suunnistus nilsiän nujakka, suunnistusseura, viikon rasti

Tule mukaan!

  •  Kivassa porukassa liikumme metsässä
  • Tutustumme suunnistukseen
  •  Tutkimme luontoa
  •  Teemme retkiä ja vaelluksia
  •  Käymme kilpailumatkoilla ja leireillä

Tule rasteille!

Nuorten suunnistustapahtumista ja -koulutuksista kerromme lisää Ajankohtaista -palstallamme, seuraa sitä. Voit myös kysyä Yhteyshenkilöt -palstalla eri tehtävissä olevilta henkilöiltä tapahtumistamme milloin vaan.

 

 

KARTAT

Alla olevat linkit aukeavat nilsian_karttapdf:inä, klikkaa:

2. Huuhkajankierros

3. Syvä-Kankainen

10. Haapaniemi Meijerinranta Muorinmäki Nilsiäntie

12. Pirttimäki

13. Luontopolku

15. Hoikki

16. Välimäki

23. Mualiman Kuppi

24. Aniaisentie

25. Lastumäki

Kalliolahti

Karhunpyry

Suunnistuskarttamerkit

TULOKSET 2014

16.9.2014  Aniaisentie Nilsiä  Ratamestari Pentti Kokkonen

A-rata 4,0 km

1) Mika Pekkonen 39.44  2) Seppo Nissinen 45.01   3) Hannu Hyvärinen 46.34

4)  Anu Pursiainen 49.24   5)  Matti Väänänen 50.29   6)  Pertti Hartikainen 51.06    7) Risto Kamula  1.13.47   8)  Toni Auvinen 1.16.54 9)Tapio Julkunen 1.23.03

B-rata  2,5 km

1)  Niilo Butilkin 33.51   2)  Vinski/Lauri Valtiala 42.04   3)Raija Niemilä/Kati

Remekselä-Niemilä 52.45   4)  Tapani Laine 1.05.17    1 ilman aikaa

AL-rata 3,1 km

1) Martti Savolainen 53.49   2 ilman aikaa

 

9.9.2014  Teerimäki Juankoski  Ratamestari  Kristiina Huttunen

A- rata, n. 5,6km

  1. Mika Pekkonen  36,13   2.  Antti Soininen  52,43   3.  Aimo Partanen  53,39   4.  Anu Pursiainen  54,54   5.  Hannu Hyvärinen  55,36   6.  Pertti Hartikainen   59,31   7.  Juhani Matilainen  1.00,16   8.  Paavo Huttunen  1.00,23   9.   Matti Väänänen   1.01,44   10.   Esa Kettunen   1.03,45   11.   Hannu Komulainen   1.12,32   12   Risto Kamula   1.15,57

AL- rata   n.  3,8km

  1. Pauli Halonen   39,20   2.  Ulla Soininen   52,37   3.  Hanna- Leena Helin ja  Seija Taattola   56,48

B- rata, n. 2,8km

  1. Pentti Kokkonen   24,44   2.  Niilo Butilkin   28,37   3.   Riitta Väänänen   33,40   4.   Tapani Lainen  51,00   5.   Teija Julkunen   57,54   6.  Raija Niemilä ja  Kati Niemilä- Remekselä  58,32

C- rata   n. 2,3km

  1. Matias Kolehmainen   46,06

CL- rata   n. 1,5km

  1. Suvi Kokkonen   41,23

 

2.9.2014 Mehtä-Jukola Kangaslahti  Ratamestari Matti Väänänen

Tulokset

A- pitkä,  n. 7,5km

  1. Juhani Matilainen  1.12,32    2.  Pertti Hartikainen  1.16,56
  2. Kristiina Huttunen  1.20,24

A- rata,  n. 4,5km

  1. Martti Savolainen  50,06    2.  Aimo Partanen  53,31   3.  Risto Kamula   1.02,56   4.    Paavo Huttunen   1.07,45    6.  Tapio Julkunen    1.08,29     7.  Hanna Leena Helin ja Seija Taattola   1.39,38

A- lyhyt  rata,  n.  3,5km

  1. Marko ja Teija Julkunen  57,50   2.  Tapani Lainen  58,29   3. Raija Niemilä ja Heli Niemilä- Remekselä  1.08,09   3.  Arja ja Risto Hämäläinen   1.37,17

Lassi Känninen kiersi kuntoilumielessä A- lyhyt radan.

 

26.8.2014 Tuulivaara Tahko  Ratamestari Pertti Hartikainen

Tulokset
A- rata, n. 4,6km
1. Mika Pekkonen 1.02,39 2. Elena Bondar 1.18,03 3. Esa Kettunen 1.27,49 4. Risto Kamula 1.45,56 5. Hannu Komulainen 1.47,19 6. Merja Virtaharju 1.48,18 Kaksi suunnistajaa kiersi A- radat kuntoiluhengessä.

AL- rata, n. 3,8km
1. Matti Väänänen 1.12,48 2. Kristiina Huttunen 1.41,53 3. Ilkka Rönnemaa 1.48,30
Kolme suunnistajaa kiersi radan ilman aikatavoitetta.

C- rata, n. 2,4km
1. Hanna- Leena Helin 1.01,09 2. Raija Niemilä ja Kati Niemilä- Remekselä 1.11,43
Kaksi suunnistajaa kiersi C- radan kuntoilumielessä.

 

12.8.2014 Murtomäki  Nilsiä  Ratamestari Pentti Kokkonen

A- rata n. 4,3 km

  1. Pekkonen Mika  39,00   2. Laine Maria  50,01   3. Bondar Elena  51,114.  Hartikainen Pertti   53,21   5.  Matilainen Juhani  53,39    6. Partanen Aimo   56,03   7. Pursiainen  Anu  56,22   8. Auvinen Toni  57,58   9. Kettunen Esa  58,18   10. Nissinen Seppo  58,52    11. Julkunen Tapio  1.00,01   12. Mikaelyan Michael  1.00,05   13. Kamula Risto  1.01,35   14.  Mustonen Tapani  1.01,38   15. Huttunen Kristiina  1.01,55   16. Räsänen Marja  1.06,00   17. Huttunen Paavo  1.07,39   18. Virtaharju Merja   1.10,27

AL- rata  n. 3,2km

  1. Sopo Marko  37,03   2.  Sopo Aleksi  42,10   3.  Taattola Seija / Helin Hanna- Leena  1.21,46    Kolme (3) suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

B- rata  n. 2,8km

  1. Laine Jorma  52,50   2.  Niemilä- Remekselä Kati / Miemilä Raija  1.06,48   3.  Laine Tapani  1.37,20     Yksi (1) suunnistaja ilman aikatavoitetta.

C- rata  n. 1,8km

  1. Hämäläinen Risto / Arja  46,41     Yksi (1) suunnistaja ilman aikatavoitetta.

 

5.8.2014  Kivennapa Muuruvesi  Ratamestari  Seppo Taskinen

A- rata  n. 4,5km

  1. Saarijärvi Esa  48,33   2.  Saarijärvi Erkki  49,12   3.  Matilainen Juhani  52,45   4.  Lintunen Petteri  54,00   5.  Åhlin Sen  1.03,15   6.  Räsänen Marja  1.08,34   7.  Partanen Aimo  1.09,25   8.  Virtaharju Merja  1.18,57   9.  Kamula Risto  1.24,54    Yksi (1) suunnisti ilman aikaa.

B- rata  n. 2,4km

  1. Kokkonen Pentti  27,35   2.  Valtiala Vinski  45,31   3.  Valtiala  Lauri  45,32   4.  Laine Tapani  1.49,27   Yksi  (1) suunnisti ilman aikaa.

C- rata  n. 1,8km

  1. Niemelä Raija  32,58   2.  Niemelä- Remekselä Kati  32,59

 

29.7.2014  Karhunrypy  Tahko  Ratamestari Aimo Partanen

A- rata

  1. Väisänen Henrik  41,08   2.  Heikkanen Anni  45,35   3.  Heikkilä  Tuomas  46,22   4.  Pekkonen Mika  46,51   5.  Sopo Aleksi  50,04   6.  Saarijärvi Esa  1.08,15   7.  Väänänen Matti  1.11,24   8.   Pursiainen Anu  1.14,59   9.  Saarijärvi Erkki  1.16,59   10.  Karjalainen Mikko  1.26,56   11.  Kamula Risto  1.31,25        Kaksi suunnistajaa ilman aikaa.

AL- rata

  1. Nissinen Seppo  52,14   2.  Sopo Annika  1.00,25   3.  Komulainen Hannu  1.41,00   4.  Sopo Minna 1.41,53   5.  Helin Hanna- Leena ja Taattola Seija  2.05,15       Neljä suunnistajaa ilman aikaa.

C- rata

  1. Laine Tapani  1.40,57      Yksi suunnistaja ilman aikaa.

 

22.7.2014  PISA   Ratamestari   Matti Forsberg

A 5,0km

  1. Mika Pekkonen 40,34         2. Mika Loukkalahti 44,49
  2. Anni Heikkonen 44,58     4. Anton Pendikainen 45,05    5. Pyry Kettunen 46,06      6. Esa Saarijärvi 50,1   7. Raimo Ruotsalainen 51,39   8. Erkki Saarijärvi 55,03      9. Antti Soininen 57,25  10. Tapani Mustonen 1.01,38
  3. Anu Pursiainen 1.02,20   12. Matti Väänänen 1.03,40
  4. Seppo Nissinen 1.03,50    14. Pertti Hartikainen 1.04,00
  5. Timo Leskinen 1.07,03     16. Esa Kettunen 1.07,30
  6. Risto Kamula 1.13,07    18. Tapio Julkunen 1.14,10
  7. Liisa Juga 1.16,35      20. Toni Auvinen 1.18,07
  8. Kristiina Huttunen 1.22,18   22. Mikko Karjalainen 1.31,25

 

AL 3,4km

  1. Tuomo Laitinen 32,18    2. Paavo Huttunen 54,19
  2. Aimo Partanen 55,47    4. Pauli Halonen 1.00,59
  3. Kaisu Väätäinen 1.01,28    6. Jyrki Vainio 1.03,52
  4. Ulla Soininen 1.10,00     8. Hanna-L. Helin ja Seija Taattola 1.26,51

B 3,2km

  1. Sari ja Janne Oksanen 1.23,15     2. Onerva Ruoho 1.37,09

ilman aikaa; Katja Keinänen, Timo Keinänen, Anneli Happonen, Pentti Kokkonen

C 1,6km

  1. Raija Niemilä ja Kati Niemilä-Remekselä 42,53     2. Aatu Karjalainen 59,20   3. Riku Parviainen 1.22,27          ilman aikaa Tuomo Happonen

 

15.7.2014 Tahkovuori.  Ratamestari  Mika Pekkonen

A- rata, n. 4.9km

  1. Iskanius Sakari  1.06,51   2.  Soininen Antti   1.13,57    3.  Saarijärvi Erkki   1.27,33     4.  Väänänen Matti   1.29,01    5.   Juga Liisa  1.29,53   6.  Kettunen Esa   1.30,53   7.   Kamula Risto   1.31,07   8.   Matilainen Juhani   1.33,10   9.   Virtaharju Merja   1.42,28   10.   Saarijärvi Esa  1.44,0   11.   Ervola  Juha   2.07,10.

Lisäksi Heikkanen Anni ja Mustonen Tapani  – ei aikaa.

AL- rata   n.  3,2km

  1. Partanen Aimo   44,43    2.   Nissinen Seppo   50,32   3.   Räsänen Johanna  52,31    4.   Huttunen Kristiina   1.02,38    5.  Räsänen Marja   1.05,59    6.  Jormalainen Manne   1.11,13

Lisäksi  Savolainen Martti,  Huttunen Paavo, Kokkonen Pentti ja Saari Antti –  ei aikaa

B- rata   n.  3,3km

  1. Puustinen Valto   1.01,40    2.   Saari Henna   1.04,13   3.   Vainio Jyrki  1.15,59    4.  Ruoho Onerva   1.58,55

Lisäksi   Laine Tapani,  Känninen Lassi,  Happonen Anneli ja Kauppinen Marko –  ei aikaa.

 

8.7.2014  Varpaisjärvi  Silmälampi  Ratamestari Väinö Riikonen

A- rata  2,7km

  1. Timo Tolonen  SiiRa   22.12    2.  Juha Martikainen  Vieremän Koitto   23.27     3.   Mark Rotho  OC Puisto Espoo   24.17   4.  Janne Piispanen  Vantaa  25.53   5.  Mika Korhonen  Lapinlahti   28.08   6.   Raimo Ruotsalainen  NilsNu  30.25   7.  Kai Mäenpää  Epilän Esa   30.56   8.   Marko Tervo   31.00   9.   Kari Kuokka Lapinlahti   31.00   10.  Eero Laitinen  VarpVire  32.18   11.  Tapani MUstonen  NilsNu  33.14   12.   Arto Kuokka  Lapinlahti  33.42   13.  Reijo Vanhala   35.44    14.  Mikko Karjalainen   KuoSu  36.12   15.  Eeva Karhunen  Mäntylahden Veto  36.33   15.  Tuija Saari   36.33    17.  Hannu Komulainen  SäySalpa   38.03   18.  Lassi Laitinen   VarpVire   39.09   19.   Risto Kamula  NilsNu 40.45   20   Herkko Kumpulainen   IisVisa   42.19     Lisäksi ilman aikaa  Anneli Vainikainen,   Hanna Markkanen   ja   Henri Ruotsalainen.

B- rata   2,0km   1,8km

  1. Mikko Karjalainen   KuoSu   17.48   2.  Niina Kärnä  SonPahka   27.26    3.   Emmi Kärnä   SonPahka  28.48   3.   Eero Mähönen   SonPahka   28.48    5.   Valto Puustinen   IisVisa   33.17   6.   Manne Jormalainen   NilsNu   39.19   7.   Aada Martikainen   Vieremän Koitto   40.37   7.   Eemil Martikainen   Vieremän Koitto  40.37    9.   Aleksi Korhonen   iisVisa   46.40

C- rata  1,8km

  1. Raija Niemelä   38.42   1.  Kati Niemelä- Remekselä   38.42    3.  Matti Ruotsalainen   VarpVire   42.00   4.   Marja Tikanmäki   Lapinlahti   44.1

 

1.7.2014   kuntorastit  Säyneisessä  Ratamestari Antti Soininen

Tulokset: A-rata 5.5 km

1.Mika Pekkonen NilsNu 45.09   2. Pauli Kukkola SiiRa 45.16   3. Antti Rönnemaa SiiRa 48.33   4. Aleksi Sopo KuoSu 50.40   5. Sakari Iskanius SiiRa 51.14   6. Esa Saarijärvi Pellon Ponsi 55.23   7. Hannu Numminen Espoon Akilles 58.32   8. Miika Iskanius Oriveden Ponnisuts 1.02.04   9. Erkki Saarijärvi SiiRa 1.07.52   10. Pertti Hartikainen NilsNu 1.10.44   11. Seppo Nissinen KuoSu 1.12.24       12. Johanna Räsänen KuoSu 1.13.06   13. Annika Sopo KuoSu 1.14.10   14. Anu Pursiainen NilsNu 1.15.49   15. Marja Räsänen NilsNu 1.17.12   16. Mikko Karjalainen KuoSu 1.18.26   17. Toni Auvinen KuoSu 1.20.42    18. Ulla Soininen SäynSa 1.22.24    19. Riikka Holm SiiRa 1.26.54     20. Tapio Julkunen SäynSa ja Marko Julkunen SäynSa 1.43.13

AL-rata 3,8 km

  1. Aimo Partanen NilsNu 40.29    2. Marko Sopo KuoSu 41.08   3. Paavo Huttunen SäynSa 51.10    4. Hannu Komulainen SäynSa 51.18   5. Risto Kamula NilsNu 52.47    6. Kristiina Huttunen SäynSa 55.32   7. Manne Jormanainen NilsNu 1.01.26   8. Hanna-Leena Helin NilsNu ja Seija Taattola NilsNu 1.12.31,   1 suunnistaja ilman aikaa.

B-rata 3,4 km 1. Reijo Vanhala SiiRa ja Joonas Hakola  40.55 3. Riitta Väänänen SäynSa 52.39 4. Jyrki Vainio Tampareen Pyrintö 1.04.30,  2 suunnistajaa ilman aikaa.

C-rata 1,4 km 1. Aatu Karjalainen KuoSu 22.15 2. Raija Niemelä ja Kati Niemelä-Remekselä 30.50 4. Risto Hämäläinen NilsNu ja Arja Hämäläinen NilsNu 35.27 6. Riku Parviainen SäynSa 38.12

 

24.6.2014  Välimäki TAHKO.  Ratamestari Markus Räsänen

(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1. Mika Pekkonen                                  43.53
  2. Pekka Väätäinen                                44.04          +11
  3. Anu Pursiainen                                   51.40     +07.47
  4. Hannu Numminen                              54.56     +11.03
  5. Mikko Nurmi                                   1.06.14     +22.21
  6. Merja Virtaharju                              1.11.31     +27.38
  7. Aimo Partanen                                1.12.13     +28.20
  8. Matti Väänänen                               1.12.53    +29.00
  9. Juhani Matilainen                            1.16.03     +32.10
  10. Martti Savolainen                            1.18.33     +34.40
  11. Risto Kamula                                   1.32.36    +48.43
  12. Hannu Komulainen                           1.32.58    +49.05
  13. Tiina Lyyra-Laitinen                          1.41.21    +57.28

 

– Lintunen Sirpa                              Ei aikaa

– Pertti Hartikainen                          Ei aikaa

– Simo Lyyra                                   Ei aikaa

 

AL 2.82 km

 

(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

 

  1. Jyrki Vainio                                1.17.10
  2. Laine Tpani                                1.42.27      +25.17
  3. Helin Hanna-Leena                     2.23.11    +1.06.01

– Johanna Kulin                               Ei aikaa

– Vilma Lintunen                              Ei aikaa

– Lauri Känninen                              Ei aikaa

– Anneli Riekkinen                            Ei aikaa

 

C 1.75 km

 

(Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

 

  1. Heli Pitkänen                                39.16
  2. Kati Niemilä-Remekselä                 39.57         +41
  3. Korkalainen Simo                          47.00      +7.44
  4. Risto ja Arja Hämäläinen             1.07.00    +27.44

– Holopainen Tuomo                           Ei aikaa

 

17.6.2014   Aniaisentie  Nilsiä.   Ratamestari  Risto Kamula

A- rata   n. 5,0 km

  1. Pekkonen Mika  59,42    2.  Lintunen Sampsa   1.04,37     3.   Numminen Hannu   1.17,09   4.  Iskanius Miika   1.25,22    5.   Ervola Juha   2.44,07

Lisäksi neljä (4)  suunnistaja ilman aikaa.

 

AL- / B- rata   n.  3,4km

  1. Pursiainen Anu   50,48   2.   Partanen Aimo  54,54     3.   Helin Marja- Leena,  Taattola Seija  2.45,45

Lisäksi kaksi (2) suunistajaa ilman aikaa.

 

C- rata   n. 1,6km

  1. Niemilä Raija sekä Niemilä- Remekselä Kati   1.19,00

 

10.6.2014    Välimäki  TAHKO.  Ratamestari Tapani Mustonen

A- rata  n.  4,2km

  1. Mika Pekkonen  38,46   2.  Anton Pendikäinen  42,23     3.  Elena Bondar  47,05     4.  Hannu Numminen  49,08    5.  Erkki Saarijärvi  49,14    6.  Henri Jääskeläinen  50,00   7.  Pentti Kokkonen  50,44    8.  Raimo Ruotsalainen  51,34    9.  Petteri Lintunen  53,28   10.  Pertti Hartikainen  54,11      11.  Jaakko Kokkonen  54,47     12.  Markus Pörsti  55,00      13.  Matti Väänänen  55,43    14.  Anu Pursiainen  58,42   J15.  ari Kokkonen  1.02,57  16.  Marja Räsänen  1.08,39   17.  Kimmo Kettunen   1.10,05    18.  Paavo Hiltunen  1.10,47    19.  Tapio Julkunen  1.19,37      20.  Risto Kamula  1.20,07     21.  Jaakko Lintunen  1.25,07

Lisäksi kolme (3) muuta suunnistajaa ilman ajanottoa.

LISÄKSI ,  A- rata :

Khramow Andrey  29,40      Dobryhin Sergey  34,30     Tregobov Vladimir  34,56   Sheherbakov  Aleksander  35,26      Bordykov Anton  36,44   …     Dvoryanskaya Anna  52,18   ….   Yhteensä 16 venäläistä suunnistajaa mukana kuntorasteilla.

B- rata  3,1 km

  1. Kari Partanen  42,03    2.  Paavo Huttunen  49,18    3.  Kristiina Huttunen  52,52   4.   Tiina Jääskeläinen  1,02.30     5.  Kaisa Väätäinen   59,01    6.  Vilma Lintunen   1.15,05     7.  Hanna- Leena Helin ja Raija Niemilä  1.53,25

Lisäksi kuusi (6) suunnistajaa ilman aikaa.

 

27.5.2014   Susitulli Varpaisjärvi  Ratamestari  Väinö Riikonen

A-rata 6,1km

1)Anton Pendikainen SäySa 48.11 2)Mika Pekkonen NilsNu 50.09
3)Erkki Saarijärvi KuoSu 58.11 4)Johanna Räsänen KuoSu 58.25 5)Ritva Partanen Visa 59.16
6)Vesa Kauppinen SonPa 59.30 7)Juhani Matilainen NilsNu 1.00.52 8)Petteri LintunenSiiRa 1.02.01
9)Juha Martikainen VieKo 1.02.44 10)Risto Salmela RasPi 1.04.32 11)Jari Heiskanen SonPa
1.05.56 12)Matti Väänänen Nilsnu 1.06.58 13)Pentti Kokkonen NilsNu 1.07.16 14)Pertti Hartikainen NilsNu 1.09.30 15)Kristiina Huttunen SäySa 1.11.39 16)Martti SavolainenSäySa 1.13.36 17)Paavo
Huttunen SäySa 1.20.43 18)Martti Huusko Visa 1.23.37 19)Matti Aronen Visa 1.25.35 20)Risto Kamula NilsNu 1.26.09 21)Tapio Julkunen SäySa 1.40.18 22)Mika Korhonen Visa 1.42.27
23)Herkko Kumpulainen Visa 1.42.33     1  ilman aikaa
B-rata 4,4km

1)Jaakko Lintunen SiiRa 45.43 2)Aimo Partanen NilsNu 46.06 3)Anu Pursiainen NilsNu 46.30 4)Anne Korhonen /Eeva Korhonen/Tuija Saari 52.50 5)Kerttu Aronen 54.57 6)Martti
Kumpulainen Visa 56.30 7/Satu Himanka Kalajoen Junkkarit 1.04.58 8)Mervi Lappalainen Visa
1.07.36 9)Jyrki Vainio Tampereen Pyrintö 1.08.02 10)Mika Hasu 1.09.58 11)Manne Jormalainen
NilsNu 1.10.14 12)Pekka Rönkkö 1.11.15 13)Saija Taattola NilsNu 1.17.13 14)Valto Puustinen Visa
1.17.31 15)Eelis Hautala Visa 1.25.55 16)Tapani Laine KuoSu 1.28.38 17)Minna Aronen Visa 1.31.15 18)Hanna-Leena Helin/Seija Taattola NilsNu 1.32.20 19)Anna Tähtinen Visa 1.35.19
20)Katja Lintunen Visa 1.35.20 21)Riitta Winberg Visa 1.36.56 22)Kaija Kauppinen /
Paula Partanen/Anni Kauppinen Visa 2.08.25    2  ilman aikaa
C-rata1,9km

1)Nina Kärnä SonPa 31.06 2)Velma Lintunen 34.05 3)Enni Kärnä SonPa 34.50
6  ilman aikaa

 

20.5.2014  Kuppi- kartta Tahko  Ratamestari  Raimo Ruotsalainen

A-rata 5.0km

1) Anton Pendikainen 52.20    2)  Erkki Saarijärvi 56.48     3)  Johanna Räsänen 57.09   4)  Juhani Matilainen 1.00.41   5)  Esa Saarijärvi 1.03.08     6)  Pertti  Hartikainen 1.05.53    7)  Elena Bondar 1.13.56    8)  Tapio Julkunen 1.27.00

AL-rata 3.8km

1) Martti Savolainen 50.05   2)  Aimo Partanen 50.49   3)  Pentti Kokkonen
52.03   4)  Kimmo Kettunen 58.43    5)   Paavo Huttunen 1.04.16                    6)  Taneli Niskanen 1.04.20    7)   Risto Kamula 1.07.43     8)Marja Räsänen 1.09.39   9)   Manne Jormalainen 1.16.23     10)  Hanna-Leena Helin / Seija Taattola 1.20.42      11)   Anneli Happonen/Tuomo Happonen
1.21.00    12)   Ilkka Rönnemaa1.34.04

B-rata 1) Tytti Lintunen 1.22.06

C-rata 1)Tapani Laine 1.05.47

 

13.5.2014 Teerimäki.  Ratamestari  Kristiina Huttunen

Tuloksia: A-rata 5,9 km

  1. Sampsa Lintunen 50,44   2. Petteri Lintunen
    1.02,53    3. Kimmo Kettunen 1.31,45    4. Lauri Valtiala 1.35,07.

Lisäksi 5 suunnistajaa ilman ajanottoa.
AL-rata 4,1 km

  1. Manne Jormalainen 1.01,50
    B-radan, 4,2 km, kiersi yksi suunnistaja ilman ajanottoa.

6.5.2014  Murtomäki  Nilsiä   Ratamestari  Pentti Kokkonen

A- rata  4,70km

  1. Mika Pekkonen  NilsNu  40,28    2.  Sakari Iskanius  SiiRa  46,49                    3.  Matti Forsberg  SäySa  51,10   4.  Juhani Matilainen  NilsNu  54,25                 5.  Antti Soininen  SäySa  57,35   6.  Seppo Nissinen  KuoSu   1.01,57   7.  Kimmo Kettunen  SäySa  1.05,11   8.  Matti Väänänen  NilsNu  1.05,24  9.  Elmeri Voutilainen  SiiRa   1.07,11   10.  Pertti Hartikainen   NilsNu  1.08,23   11.  Anu Pursiainen  NilsNu  1.09,48   12.  Aimo Partanen  NilsNu  1.11,16   13.  Paavo Huttunen  SäySa  1.13,16   14.  Jari Partanen  NilsNu  1.16,32   15.  Kristiina Huttunen  SäySa  1.18,00   16.  Tapio Julkunen  SäySa  1.27,27   17.  Risto Kamula  NilsNu  1.28,33      Lisäksi neljä (4) suunnistajaa ilman aikatavoitetta.

 

AL- rata   3,50km

  1. Manne Jormalainen  NilsNu  1.07,52   2.  Pauli Halonen  SäySa   1.12,30   3.  Ilkka Rönnemaa   NilsNu  1.18,53   4.  Tapani Lainen  KuoSu  1.27,43   5.  Lauri Känninen  KuoSu  1.38,08   6.  Hanna- Leena Helin  NilsNu  ja Seija Taattola   NilsNu  1.41,11      Yksi suunnistaja ilman aikatavoitetta.

B- rata   2,50km

  1. Ulla Soininen  SäySa   37,55   2.  Riitta Väänänen   SäySa  42,38   3.  Jaana Kurki  NilsNu  57,56     Kaksi  (2)  suunnistajaa ilman aikaa.

 

 

29.4.2014  Nilsiä  Luontopolku  Ratamestari Ilkka Rönnemaa

A- rata  5,40 km

  1. Mika Pekkonen  NilsNu  42,54  2. Petteri Lintunen  NilsNu  1.03,06     3.  Jarno Säkkinen  Siilinjärvi  1.03,57   4.  Pertti Hartikainen  NilsNu  1.05,42    5.  Kalle Kyllönen  Siilinjärvi  1.06,40   6.  Hannu Leskinen  NilsNu  1.06,54    7.  Timo Tolonen  SiiRa   1.07,22     8.  Kimmo Kettunen  SäySa  1.10,21    9.  Antti Soininen  SäySa  1.13,38     10.  Esa Kettunen  SäySa 1.15,20   11.  Juhani Matilainen  NilsNu 1.15,31   12.  Seppo Nissinen  KuoSu   1.20,22   13.  Martti Mykkänen  SiiRa  1.33,11          13.  Irja Mykkänen  SiiRa 1.33,11      15.  Tapio Julkunen  SäySa  1.40,48   Lisäksi neljä(4) suunnisti ilman aikatavoitetta.

AL- rata   4,10 km

  1. Anu Pursiainen  NilsNu 53,10   2.  Kristiina Huttunen  SäySa  1.02,14   3.  Sirpa Lintunen  NilsNu  1.03,06   4.  Martti Savolainen  SäySa  1.07,17   5.  Paavo Huttunen  SäySa  1.07,56   6.  Salla Voutilainen  SiiRa  1.15,00   6.  Elias Vainikainen  SiiRa  1.15,00   8.  Ulla Soininen   SäySa  1.24,08   9.  Manne Jormalainen  NilsNu  1.30,30   10.  Hanna- Leena Helin  NilsNu  1.43,53     10.  Seija Taattola  NilsNu   1.43,53   12.  Tapani Lainen  KuoSu   1.47,43      Lisäksi yksi (1) suunnisti ilman aikatavoitetta.

B- rata  1,40km

  1. Anne Voutilainen  SiiRa   46,40   2.  Riku Parviainen  SiiRa  52,44   3.  Tytti Lintunen  NilsNu  55,36   3.  Petro Pitkänen  NilsNu  55,36     Kaksi  (2)   suoritusta ilman aikatavoitetta.

 

22.4.2014  Halssi, Nilsiä  Ratamestari Pertti Hartikainen

A- rata  n. 5,20km

  1. Anton Pendikäinen  37,59   2.  Elena Bondar  44,56   3.  Hannu Leskinen  46,48   4.    Petteri Lintunen  49,35   4.  Pentti Kokkonen  52,11   5.  Marja Räsänen  53,17    6. Jaakko Lintunen  54,44    7.  Matti Väänänen  55,48   8.  Juhani Matilainen  1.01,35    9.  Pauli Halonen  1.03,27   10.  Kimmo Kettunen  1.03,31   11.  Sirpa Lintunen  1.21,31    12.   Tapio Julkunen  1.43,35   13.  Teija Julkunen  1.43,42

Lisäksi  kuusi (6) suunnistajaa ilman aikaa A- radalla.

 

B- rata  n. 4,10km

  1. Jyrki Vainio  55,12     2.  Kristiina Huttunen  49,39     3.  Manne Jormalainen  58,44    4.  Sinikka Kervinen  1.02,39   5.  Paavo Huttunen  1.04,26    6.  Seija Taattola  ja   Hanna Leena Helin  1.22.18

Lisäksi kaksi suunnistajaa ilman aikaa.

 

C- rata  n. 2,30km

  1. Ossi Hirvonen  32,04   2.  Eeli Häikiö  35,03   3.  Katja Niskanen ja Johanna

Riekkinen  51,29   3.  Riku Parviainen  1.03,23

Lisäksi kolme muuta suunnistajaa kiersi c- radan ilman aikatavoitetta.

 

17.4.2014  Säyneinen, korttelirastit   Ratamestari Kimmo Kettunen

A- rata  n. 3,30km

  1. Markus Häikiö  Vaalan Karhut  21,03   2.  Arttu Niskanen  SäynSa  24,25   3.  Kristiina Huttunen  SäynSa  27,22   4.  Esa Kettunen  SäynSa  31,00   5.  Merja Virtaharju  SäynSa  32,33      6.  Hanna- Leena Helin / Seija Taattola  NIlsNu  40,02   7.  Paavo Huttunen  SäynSa  44,29

Lisäksi kaksi suunnistajaa ilman ajanottoa.

C- rata  n. 1,20km (opastetut)

  1. Eeli Häikiö  Vaalan Karhut 6v. 18,46    2.  Akusti Häikiö  Vaalan Karhut  3v.  20,02  3.  Riku Parviainen  SäynSa  5v.  30,34

C- rata  (ryhmässä)

Aika 38,30  :     Johanna Riekkinen,  Katja Niskanen,  Enni Niskanen,  Saara Toivanen,  Eveliina Niskanen,  Emilia Niskanen

 

9.4.2014  Nilsiän kk,  Sprinttikartta  Ratamestari Pentti Kokkonen

A- rata   3,1 km

  1. Johanna Räsänen   KuoSu    18,39     2.   Elena Bondar   NilsNu   19,45
  2. Jaakko Lintunen   SiiRa   20,28        4.   Arttu Niskanen   SäySa   22,18
  3. Sirpa Lintunen    NilsNu   24,27       6.   Esa Kettunen   SäySa   29,33
  4. Kimmo Kettunen   SäySa   32,40

Kaksi henkilöä suunnisti ilman ajanottoa

 

B- rata    2,3km

  1. Marja Räsänen    NilsNu   22,13      2.   Petro Pitkänen    NilsNu  22,32
  2. Tytti Lintunen    NilsNu  28,26      4.   Sinikka Kervinen / Outi Koistinen   NilsNu  33,24